Kinga

autorka

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują,
czytają tylko
jedną stronę”.

– św. Augustyn –

Nazywam się Kinga Lityńska i jestem absolwentką Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziesięciu lat mieszkam, pracuję i podróżuję po Azji, od kuchni poznając jej nieposkromioną naturę i odkrywając egzotykę barw i smaków tego zróżnicowanego kontynentu.

Jako nauczycielka języka angielskiego zawód swój wykonuję z chęcią i zaangażowaniem, a moi skośnoocy podopieczni każdego dnia dostarczają mi niezapomnianych wrażeń, bo świat, do którego mnie zapraszają to azjatycki kociołek dziecięcych fantazji. Z nieustającą pasją, kosztując wszystkie jego składniki – swojskie, egzotyczne i te najdziwniejsze – na kartach mojego autorskiego menu komponuję własne dania, dzieląc się z Czytelnikami nowymi doświadczeniami, które dodały smaku mojej jałowej dotychczas, szkolnej rutynie. Wszak w Chinach zajęcia angielskiego wypełnia gra w badmintona, a w klasie odnajdziemy nie tylko dzieci, ale także rośliny, zwierzęta, a nawet liczby. Dąb, Panda, Pomarańczko, a także… Zero to tylko niektóre z imion, które rodzice wybierają dzieciom, by wdrożyć je w świat „zachodnich” manier.

Z zawodu nauczycielka, a z zamiłowania podróżniczka dokądkolwiek, byle daleko, z plecakiem i na własną rękę. Podróżując niskobudżetowo odwiedziłam Koreę Południową, Mongolię, Chiny, państwa Azji Centralnej, Daleki Wschód, Filipiny, Wietnam, Kambodżę, Sri Lankę oraz Indie. Bursztynowy Motyl – Literacka Nagroda w Konkursie im. Arkadego Fiedlera za moją debiutancką książkę „Chiny nie do wiary!”, która została wyróżniona jako najlepsza polska książka 2016 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej, dodała mi skrzydeł do dalszych wypraw i do dalszego pisania. Wówczas odkryłam moją autorską naturę i tak powstała „Rosja poza Rosją”, która dwa lata później, w październiku 2018 roku została nagrodzona na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel w Łodzi. „Rosja poza Rosją” to owoc moich wojaży wokół państw Azji Centralnej, Kirgistanu i Kazachstanu, oraz dwukrotnego pobytu w Rosji, gdzie podobnie jak do Chin, dotarłam autostopem. Obie pozycje znalazły się wśród publikacji Wydawnictwa Bernardinum.

Przejechawszy Rosję od Sankt Petersburga aż po Kamczatkę na Dalekim Wschodzie, a następnie odwiedziwszy kraje byłego Związku Radzieckiego, ze zdziwieniem i ciekawością jednocześnie obserwowałam jak historyczna i kulturowa spuścizna – wpływy radzieckiego ustroju – są obecne na obszarach republik nawet dwadzieścia sześć lat po rozpadzie imperium. Babuszki w chustkach na głowach, zapchane marszrutki, hotele robotnicze, pirożki, drewniane cerkwie i inne elementy rosyjskiej kultury, niczym puzzle wyjęte z historycznej układanki tworzą dzisiejszą rzeczywistość narodów Azji Środkowej – Kirgizów i Kazachów. ”Rosja poza Rosją” to studium kulturowe obyczajowości obywateli republik byłego Związku Radzieckiego. W tej książce zabieram Czytelnika w daleką podróż w głąb umysłów Kirgizów i Kazachów, dowodząc, że mimo podobieństw i symbolicznego ciut-ciut jednoczącego narody, odrębność kulturowa wciąż żyje, a wprowadzenie nowego ładu nigdy nie będzie jednoznaczne z przemianą ludzkiej mentalności. Dzięki zabawnym odnośnikom do mojej pierwszej, chińskiej przygody, Czytelnik będzie mógł potraktować „Rosję poza Rosją”, jako kontynuację mojej tułaczki przez Azję.

Zatem w Chinach odnajdziesz „zwierzaki” w szkole, okulary jakie noszą Chińczycy nie będą miały soczewek, a tort zjesz założywszy na dłoń chirurgiczną rękawiczkę. Namiot postawisz na chodniku, a nawet w budynku. W kinie zaś podczas seansu, oprócz zapachu popcornu poczujesz duszną woń palonej nikotyny.

Na uzbeckiej prowincji w Kirgistanie – postradzieckiej republice – należy spodziewać się samogonu i wieprzowej kiełbasy, które nadadzą ton muzułmańskiej biesiadzie, a w Kazachstanie na pokrytym pustynią dnie Morza Aralskiego będziesz mógł urządzić rybny piknik. Na Kamczatce błotne jezioro okaże się Twoją wanną, a brunatny niedźwiedź sąsiadem, z którym będziesz dzielić nie tylko zarośla, ale także… lodówkę.

A Indie? Jaki koktajl prócz magicznego bhangu serwuje ten odwrócony trójkąt? „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”, narzeka mój przyjaciel, Izaak. „Dookoła przyjaciele, przewodnicy, bracia i siostry. Puste bankomaty, pół-angielski i wełniane talizmany TYLKO za tysiaka. Do tego te indyjskie helikoptery, hinduskie ADHD, a wszystko takie samo, ale… inne. „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”, powiedział F. Nietzsche. „Co nas nie wzmocni, to nas znieczuli” – oto moje motto, bo indyjska ruletka sprawia, że podróżnik w Indiach z jednej strony mężnieje, a z drugiej obojętnieje. Przekonasz się o tym, sięgnąwszy po mój najnowszy reportaż „Indie – tak samo, ale… inaczej”.

Do wspólnych wypraw na kartach moich książek zapraszam wszystkich spragnionych wrażeń, dla których podróż to nie tylko atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim przygoda…

KINGA LITYŃSKA ZOSTAŁA LAUREATKĄ KONKURSU IM. ARKADEGO FIEDLERA
O NAGRODĘ BURSZTYNOWEGO MOTYLA


Jury pod przewodnictwem Włodzimierza Naumczyka doceniło książkę Kingi Lityńskiej „Chiny nie do wiary!” za „pełną lekkości i humoru opowieść o nieznanych faktach i miejscach oraz bogactwie obyczajów zróżnicowanych kulturowo współczesnych Chin”. Publikacja została wydana w Pelplinie przez Wydawnictwo Bernardinum.

Jury wyłoniło tegoroczną laureatkę nagrody spośród 88 publikacji. Wśród książek, które zyskały uznanie jury, znalazły się także publikacje m.in. Magdaleny Bogusz „Pirania na kolację”, Lechosława Herza „Podróże po Mazowszu” czy Huberta Klimko-Dobrzanieckiego „Zostawić Islandię”.

Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.

Inicjatywa corocznych konkursów na najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej polskiego autora powstała w 1994 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej. Fundatorem nagrody pieniężnej jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, natomiast statuetki Bursztynowego Motyla – zaprojektowanej i wykonanej w firmie Ania Kruk – Urząd Miasta Puszczykowa.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu – zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. „Dywizjon 303”, „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Orinoko”, „Kanada pachnąca żywicą”. Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Wraz z rodzinami prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera.
(PAP)


26 czerwca 2017 roku w Muzeum-Pracowni odbyła się uroczystość wręczenia statuetki Bursztynowego Motyla ufundowanej przez Burmistrza Miasta Puszczykowa, a wykonanej przez Firmę Ania Kruk oraz nagrody pieniężnej, sfinansowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Spośród 88 zaproponowanych pozycji jury postanowiło nagrodzić książkę Kingi Lityńskiej „Chiny nie do wiary!” za pełną lekkości i humoru opowieść o nieznanych faktach i miejscach oraz bogactwie obyczajów zróżnicowanych kulturowo współczesnych Chin, wydanej w Pelplinie przez Wydawnictwo Bernardinum.

„Na początku marzyłam o tym, aby ktoś w ogóle chciał wydać moją książkę. Byłam szczęśliwa, kiedy Wydawnictwo Bernardinum podjęło to ryzyko – cieszyła się Kinga Lityńska, miłośniczka podróży z plecakiem i na własną rękę. – A teraz zdobywam za tę debiutancką książkę nagrodę i moja radość nie zna granic!”

Do Chin dotarła autostopem, a była to jej pierwsza szalona podróż w nieznane. Czteroletni pobyt w Państwie Środka zaowocował książką pełną błyskotliwych i przenikliwych obserwacji, dzięki którym Czytelnik poznaje Chiny inne, niż zna z doniesień medialnych.
(Muzeum Arkadego Fiedlera – fiedler.pl)

KINGA LITYŃSKA NAGRODZONA NA FESTIWALU MEDIATRAVEL 2018


Mamy przyjemność poinformować, że 6 października br. podczas Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników MEDIATRAVEL nagrodzone zostały dwie publikacje wydane przez nasze wydawnictwo.

W konkursie na KSIĄŻKĘ PODRÓŻNICZĄ ROKU O NAGRODĘ ELDORADO im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego
uhonorowani zostali: Kinga Lityńska za książkę „Rosja poza Rosją” (II nagroda) oraz Artur Zygmuntowicz za książkę „Białoruś imperium kontrastów (III nagroda).
(Wydawnictwo Bernardinum)

 FESTIWAL MEDIATRAVEL 2018
NAGRODY WORLD MEDIATRAVEL AWARDS

II Nagroda

Kinga Lityńska, „Rosja poza Rosją.”, Wydawnictwo Bernardinum.

Autorka zabiera czytelnika w podróż w głąb umysłów Kirgizów i Kazachów, w dowód tego, że mimo podobieństw i symbolicznego ciut-ciut jednoczącego narody, odrębność kulturowa wciąż żyje.

(MEDIATRAVEL)

Zobacz również